Závislost na technologiích

doc. Mgr. Jiří Zounek, Ph.D.

Proč si generace (ne)rozumí? Digitální technologie v životě adolescentů, rodičů a učitelů

Digitální technologie se staly nedílnou součástí života lidí a mnohdy jsou již tak běžné, že jsou pro nás „neviditelné". Přesto vyvolávají celou řadu otázek či dokonce sporů, ať už v rodinách nebo ve školách. Rodiče si myslí, že by se jejich děti měly učit z knih a nenechat se rozptylovat mobilem. Děti si myslí, že rodiče technologiím nerozumí, a proto jim je zakazují. Učitelé vnímají mobil jako rušivý prvek ve škole, ale žáci ho používají běžně mimo školu, tak proč ne ve škole? Takových situací bychom mohli vyjmenovat daleko více. Otázkou ale je, jak tyto rozdílné pohledy na využívání technologií vysvětlit. Skutečně jde o zcela odlišné pohledy na jedno téma? Je opravdu mladá generace úplně jiná? Jsou všichni mladí lidé zdatní ve využívání technologií? Tráví s technologiemi tolik času, že lze mluvit o závislosti na technologiích?

Doc. Lukáš Blinka, Ph.D.

Online závislosti – mediální panika nebo reálný problém?

I přes nedávné zařazení některých online závislostí do 11. revize Mezinárodní klasifikace nemocí, zůstává tento fenomén objektem přehánění i terčem kritiky jak veřejnosti, tak odborníků. Co o něm Víme? Přednáška shrne základní teoretická východiska a aktuální data (i z ČR) – zda je rozumné tento fenomén očekávat a koho a kolika z nás se může týkat.

Mgr. Milan Dufek

Jak jsme na tom s komunikací?

Netradiční setkání občanů u oslavy 18. narozenin festivalu filozofie na velkomeziříčském náměstí. Sedněme si společně k netradičnímu narozeninovému stolu a diskutujme o věcech důležitých, či naopak zcela nicotných, které nás obklopují na každém kroku.

 

Nahoru