Přednášející

Kateřina Šedá

Kateřina Šedá (1977) je česká umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. V letech 1999–2005 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vladimíra Kokolii.

Ve své práci zaměřuje na sociálně koncipované akce, při nichž často zaměstnává stovky osob, které nemají s uměním nic společného. Většinou se odehrávají přímo na vesnicích nebo v ulicích měst. Experimenty s mezilidskými vztahy mají za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo sociální izolace. Pomocí jejich vlastní (vyprovokované) aktivity a díky novému využití všedních prostředků se pokouší probudit trvalou změnu v jejich chování.

Je autorkou mnoha sociálně koncipovaných projektů, které realizovala v České republice i v zahraničí. K vytvoření samostatného projektu ji pozvali nejen významné umělecké instituce jako např. IHME v Helsinkách ve Finsku. SF Moma v San Francisku, Tate Modern v Londýně, ale také vedení měst, vesnic, domovů seniorů a řada dalších organizací.

Její práce obdržela řadu ocenění: Architekt roku, (Česká republika), Magnesia Litera za publicistiku (Česká republika), TAKU Production Prize (Finsko), Nejkrásnější české knihy (Česká republika), Contemporary Art Society Award (Velká Británie), Cena Jindřicha Chalupeckého (Česká republika) a další.

Mgr. Ondřej Krása, PhD.

Vystudoval filosofii na Univerzitě Karlově a působí jako vedoucí Katedry filosofie a religionistiky Univerzity Pardubice. Zaměřuje se na existenční hrozby spojené s umělou inteligencí a věnuje se rovněž antické filosofii.

Harmonie Ladies

Jsme parta holek, co ráda zpívá... Na jednu zkoušku původně smíšeného sboru se nedostavili kluci, a tak jsme si řekly, že to zkusíme bez nich. Od té doby se scházíme pravidelně, a přestože stále zpíváme i ve smíšené variantě, pilířem sborového zpívání jsme už delší domu právě my - holky. Zpíváme kdykoliv a kdekoliv a s nadšením vítáme každou výzvu, která nás potká. V posledních letech to bylo nejen klasické sborové zpívání, ale také krásná spolupráce s autorskou dvojicí Josef Fojta, Emanuel Míšek na cyklu CD pro děti, Bylinky písničky z hrnečku, Nářadí písničky z kufříku a vánoční Zpáteční do Betléma a Jak Ježíšek přišel na buben, ke kterým vyšel i krásný zpěvníček. Kromě regionálních vystoupení jsme si v poslední době zazpívali na festivalu Musica Orbis Gloria v Praze.

Nerea Blanco

Španělská filozofka, spisovatelka a popularizátorka. Narodila se v roce 1987 v Madridu a vystudovala filozofii na Autonomní univerzitě v Madridu. Jednou z jejich velkých vášní popularizace filozofie: zpřístupnění složitých myšlenek všem, s úmyslem podpořit kritické myšlení.
S tímto cílem spustila Filosofers, bezprecedentní a osobní projekt, který od roku 2015 mění filozofii v něco aktuálního, blízkého a živého.
Kromě svých konferencí, knih a projektu Filosofers se věnuje rozhlasové činnosti, vystupuje v televizi a publikuje v tištěném tisku, ale i v nových digitálních formátech. Ukázku její práce v každé z těchto oblastí lze nalézt na jejích webových stránkách.

Alexander Hemala

Patří k nejzkušenějším televizním moderátorům. Od roku 1973 do roku 2005 pracoval jako hlasatel v Československé (později České) televizi. Dodnes s Českou televizí spolupracuje, a kromě toho moderuje v rozhlase a na společenských akcích. Vystupuje v řadě televizních pořadů – například Star dance, VIP prostřeno apod. Na TV Barrandov točil pořad Abeceda, Dobrý večer Česko a je tedy jako moderátor neustále velice aktivní.

Kristián Kodet

Malíř a grafik ze slavné umělecké rodiny. Syn sochaře Jana Kodeta a vnuk sochaře Emanuela Juliana Kodeta. V letech 1964-1967 studoval na královské akademii – Akademie des Beaux-Arts v Bruselu. Po roce 1968 žil v emigraci nejprve ve Švýcarsku, 1969 vyhrál soutěž na fresku pro konferenční sál IBM v Ženevě, kterou také realizoval. Od roku 1979 žil v USA, kde pokračoval v tvorbě a úspěšně vystavoval. V roce 1990 se vrací do vlasti. Svými díly je Kristian Kodet zastoupen ve sbírkách a galeriích v Bruselu, Paříži, Ženevě, Vídni, Curychu, New Yorku, Torontu, Otavě, Vancouveru, Winnipegu, Los Angeles, Washingtonu a jinde. Od 60. let realizoval řadu samostatných výstav ve Švýcarsku, Francii, USA, Kanadě, Rakousku, od 90. let u nás.

Marie Kinsky

Je tanečnice, choreografka, producentka, pedagožka a popularizátorka současného tance.
Po patnáctiletém uměleckém působení ve Francii se přestěhovala do Prahy.

V roce 2001 založila SE.S.TA, poté SE.S.TA Centrum choreografického rozvoje – SE.S.TA z.s., které řídí.
SE.S.TA podporuje kariéru umělců a rozvoj publika v Praze a ve Žďáru nad Sázavou. Iniciovala řadu projektů podporovaných z evropských fondů a spolupracuje s většinou organizací, které se v Praze věnují současnému tanci.
V roce 2013 založila mezinárodní festival pohybového umění KoresponDance.

S manželem Constantinem je zakladatelkou kulturního programu na Zámku Žďár nad Sázavou a Muzea nové generace, které v roce 2016 získalo Živa Award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě.

Je zakladatelkou Kulturního a kreativního centra na Vysočině, které od konce roku 2025 má hostovat nejen umělce, ale také kreativní průmysl a kreativní učení v rezidenčním hubu.

Působila jako členka umělecké rady Českých center, je zakládající členkou sdružení Vize tance, je členkou správní rady skupiny Fêtes Galantes ve Francii a účastní se mnoha porot.

V roce 2016 se Marie Kinsky stala rytířkou Řádu umění a literatury ve Francii.

Nahoru