Filozofie a náboženství

doc. Petr Dvořák, PhD.

Má řeč o Bohu smysl?

Podle některých nelze o Bohu smysluplně hovořit, protože je velmi odlišný od čehokoliv, co známe. Podle jiných tato řeč nemá smysl, protože tvrzení o Bohu nelze ověřit ani vyvrátit na základě smyslové zkušenosti. Přednáška uvedené námitky posoudí a představí analogický model řeči o Bohu, jak o něm uvažovat známý středověký filozof a teolog Tomáš Akvinský.

PhDr. Tomáš Hříbek, PhD.

Je Bůh fikce? A dává otázka o jeho existenci vůbec smysl?

Výroky o Bohu bychom mohli interpretovat jako výroky o něčem jiném (o morálce, o fikcích). Nebo můžeme dojít k názoru, že výroky o Bohu nejsou ve skutečnosti výroky o nějakém předmětu, ale spíš o rámci, v němž dávají výroky o předmětech smysl. Oba návrhy však nejsou dobrou zprávou pro teismus.

Stanislav Drobný, ThD.

Proč věřit v Boha?

Mnozí v Boha věří, jiní nevěří. Jsou mnohé argumenty pro víru i nevěru. Základní rozhodnutí tedy nespočívá v jednoznačnosti a průkaznosti jedné, či druhé pozice, ale je věcí osobního a svobodného postoje člověka. Víra není evidentní, ale je prostě vírou. To však neznamená, že věřit je iracionální a nezodpovědné. Naopak. Boží existence dává našemu životu i naší smrti smysl a definitivní hodnotu. Křesťanská víra nám říká, že Bůh je dobrý. Je naším Původcem a Cílem. Osobní společenství s ním je zdrojem našeho života a štěstí.
Pro existenci Boha hovoří mnohé. Už fenomén náboženství, který je přes svoji dějinnou různorodost lidskou konstantou. Též filozofie, která patří bytostně k myslícímu a hledajícímu člověku, je cestou k poznání nejvyšší a primární Bytosti, která dává naší existenci nosný základ a smysl. V neposlední řadě i umění a ethos naznačují potřebu určitého transcendentního zdroje krásy a dobra, po kterém toužíme a který činí náš život krásný a dobrý.

Nahoru