Společenské výzvy a smysluplné odpovědi

 
Doc. PhDr. JUDr. Jakub Rákosník, Ph.D.

Exposé se zaměří na demonstraci historických příkladů z období 18. – 20. století, jak i naši předkové zakoušeli existenciální úzkost v konfrontaci se stejnými procesy, jež my považujeme za nové a osudové pro nás (zvláště technologický pokrok, demografický vývoj či pocit civilizačního úpadku). Následně na příkladu vlastního výzkumu éry velké hospodářské krize třicátých let minulého století bude ukázán způsob, jakým způsobem interaguje věda a politika při formulaci, co je společenská krize a co jsou odpovídající postupy pro její řešení. Věda není a nemůže být nezávislá na politice. To zároveň neznamená, že je politice poplatná. Závěrečná část exposé bude zaměřena na naši současnost a konstrukci našich představ o budoucnosti na základě stávajícího vědeckého poznání.

Mgr. Petr Agha, Ph.D., LL.M.

Evropská dez-unie na rozcestí: expertní vedení, depolitizace a antipopulismus

Evropská unie čím dál více legitimizuje svou moc skrze expertní správu, která nahrazuje politickou deliberaci technokratickým řízením. Politické konflikty se nepřekonávají, ale neutralizují – překládají se do jazyka efektivity a krizového managementu. Antipopulismus se nestává jen obranou demokracie, ale nástrojem její disciplinace. Co když ale populismus není příčinou evropských krizí, nýbrž jejich symptomem? A co znamená Unie, která svou stabilitu zakládá na potlačení politiky samotné? Nejsme svědky toho, že obrana demokracie se stává jejím limitem?

Marek Mencl

Design v čase společenských a ekologických výzev

Současná podoba designu často vytváří krátkodobé transakční vztahy a mění člověka ve spotřebitele. Designéři se stali součástí růstové ekonomiky, která operuje v prostředí omezených lidských sil a přírodních zdrojů. Budoucnost odpovědné designérské praxe ale nespočívá jen v nových technikách nebo AI nástrojích. Klíčová je otázka, komu design slouží, kdo má v procesu moc a na jakých hodnotách stojí.

PhDr. Ondřej Ševeček PhD.

Nahoru